192k views
1 vote
A store sells 4 cans of for 11 dollars how much would it cost to buy 9 cans

User Voytek
by
8.7k points

1 Answer

3 votes
4/11 = 9/x......4 cans to 11 = 9 cans to x
cross multiply
(4)(x) = (11)(9)
4x = 99
x = 99/4
x = 24.75 for 9 cans

or this way..
4 cans for 11 = 11/4 = 2.75 per can...for 9 cans = 9 * 2.75 = 24.75

same answer either way :)
User Mrh
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories