menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A store sells 4 cans of for 11 dollars how much would it cost to buy 9 cans
asked
Apr 18, 2017
192k
views
1
vote
A store sells 4 cans of for 11 dollars how much would it cost to buy 9 cans
Mathematics
high-school
Voytek
asked
by
Voytek
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
4/11 = 9/x......4 cans to 11 = 9 cans to x
cross multiply
(4)(x) = (11)(9)
4x = 99
x = 99/4
x = 24.75 for 9 cans
or this way..
4 cans for 11 = 11/4 = 2.75 per can...for 9 cans = 9 * 2.75 = 24.75
same answer either way :)
Mrh
answered
Apr 22, 2017
by
Mrh
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org