204k views
5 votes
A material has a density of 8.9 g/cm^3. You have 3 grams of the substance. How much space does it take up? a. 0.3cm3 b. 3.0 cm3 c. 5.9 cm3 d. 27 g/cm3

2 Answers

2 votes
D = m/ V

8.9 = 3 / V

V = 3 / 8.9

V = 0.3 cm³

Answer A

hope this helps!
User Liam Flynn
by
6.4k points
1 vote

Answer:

Volume of the material is
0.3\ cm^3

Step-by-step explanation:

It is given that,

Density of a material,
d=8.9\ g/cm^3

Mass of the material,
m=3\ gm

We need to find the volume occupied by the material. The formula for the density is given by :


d=(m)/(V)


V=(m)/(d)


V=(3\ g)/(8.9\ g/cm^3)


V=0.33\ cm^3

So, the space occupied by the material is
0.3\ cm^3. Hence, this is the required solution.

User PRGSTony
by
7.0k points