18.8k views
5 votes
One gallon of paint (volume = 3.78 10-3 m3) covers an area of 20.0 m2. What is the thickness of the fresh paint on the wall?

1 Answer

5 votes
The thickness of the fresh paint on the wall can be calculated by dividing the volume of the paint and the area it covers. We are given the volume of one gallon which is equal to 3.78x10^-3 m^3 and an area that was covered of 20.0 m^2.

thickness = 3.78x10^-3 m^3 / 20.0 m^2
thickness = 1.89 x 10^-4 m
User Pqsk
by
7.4k points