134k views
1 vote
When the shuttle bus comes to a sudden stop

to avoid hitting a dog, it decelerates uniformly
at 3.8 m/s2 as it slows from 9.8 m/s to 0 m/s.
Find the time interval of acceleration for
the bus.
Answer in units of s

User Inverse
by
6.9k points

2 Answers

3 votes
The question is asking to calculate the time interval of acceleration for the bus and base on my own calculation, I would say that the answer would be 2.58 seconds. I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more. I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more 
User Balanjaneyulu K
by
7.3k points
1 vote

Answer:

2.58 seconds

Explanation:

Given: the shuttle bus comes to a sudden stop to avoid hitting a dog, it decelerates uniformly at
3.8
\text{m}/\text{s}^2 as it slows from
9.8
\text{m}/\text{s} to
0
\text{m}/\text{s}.

To Find: the time interval of acceleration for the bus.

Solution:

Initial speed of shuttle bus
\text{u}=9.8
\text{m}/\text{s}

Final speed of shuttle bus
\text{v}=0
\text{m}/\text{s}

acceleration
=3.8
\text{m}/\text{s}^2

using first equation of motion


\text{v}=\text{u}+\text{a}\text{t}

as speed decreases acceleration will be negative


\text{v}=\text{u}-\text{a}\text{t}

putting value in equation


0=9.8-3.8\text{t}


3.8\text{t}=9.8


\text{t}=(9.8)/(3.8)


\text{t}=2.58
\text{seconds}

It takes
2.58\text{s} to decelerate to
0
\text{m}/\text{s}

User Xiaodong
by
6.7k points