111k views
5 votes
The manager of a furniture factory finds that it costs $2200 to manufacture 100 chairs in one day and $4000 to produce 300 chairs in one day. (A) Assuming that the relationship between cost C and the number of chairs produced x is linear, find an equation that expresses this relationship.

User Slanecek
by
7.4k points

1 Answer

2 votes
C - cost; x - the number of chairs produced;
Linear equation: y = m x + b ( m = ?, b = ? )
2200 = 100 m + b / * ( -1 )(we will multiply both sides of the equation by -1)
4000 = 300 m + b
--------------------------
- 2200 = - 100 m - b
+
4000 = 300 m + b
----------------------------
1800 = 200 m
m = 1800 : 200 , m = 9 ( we will then plug in the first equation )
2200 = 9 * 100 + b
2200 = 900 + b
b = 2200 - 900, m = 1300
Answer: C = 9 x + 1300
User Savepopulation
by
7.0k points