50.5k views
2 votes
at the local grocery store a 16 ounce bottle of apple juice cost $3.20 what is the cost of the apple juice per ounce

User Hkhan
by
8.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

0.20

Explanation:

User Ali Ashraf
by
7.9k points
1 vote
1 ounce = $3.20/16 = $0.20
User Vitali Kniazeu
by
7.5k points

No related questions found