82.1k views
0 votes
Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you define variables to find the cost of the apples and oranges?

User Yazh
by
7.3k points

2 Answers

1 vote
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
User CZX
by
8.1k points
3 votes

Answer:

The cost of each apple is $0.39

The cost of each orange is $1

Explanation:

Lisa buys a dozen apples and two oranges.

Let 'x' be the cost of each apple

and 'y' be the cost of each orange

Lisa buys a dozen apples and two oranges.


12x+2y

Oranges cost $1 each, so y=1


12x+2

Jeremy buys six apples. So 6x

Total amount spent is $9


12x+2+6x=9


18x+2=9

Subtract 2 from both sides


18x=7

Divide both sides by 18

x=0.39

The cost of each apple is $0.39

The cost of each orange is $1

User Jessye
by
7.4k points