16.9k views
1 vote
The activation energy of a reaction is 55.8 kJ/mol and the frequency factor is 1.5×10^11/s.

Calculate the rate constant of the reaction at 24 ∘C

User Ed Thomas
by
7.2k points

1 Answer

11 votes

Answer:

23.0 s⁻¹ is rate constant

Step-by-step explanation:

Using the Arrhenius equation:

k = A * e^(-Ea/RT)

Where k is rate constant

A is frequency factor (1.5x10¹¹s⁻¹)

Ea is activation energy = 55800J/mol

R is gas constant (8.314J/molK)

And T is absolute temperature (24°C + 273 = 297K)

Replacing:

k = 1.5x10¹¹s⁻¹ * e^(-55800J/mol/8.314J/molK*297K)

k = 1.5x10¹¹s⁻¹ * 1.53x10⁻¹⁰

k = 23.0 s⁻¹ is rate constant

User Kashif Hisam
by
7.6k points