48.1k views
0 votes
Johnson buys a package of three oranges for $2 and sells a package of two oranges for $3. If joshua wants to make a profit of $50,how many oranges does he need to sell?

User Abpetkov
by
8.3k points

1 Answer

5 votes
he buys a pack of 3 oranges for $2....2/3 = 0.67...thats 67 cents per orange
he sells a pack of 2 oranges for $3....3/2 = 1.50...thats 1.50 per orange

so if he buys it for 0.67 and sells it for 1.50....1.50 - 0.67 = 0.83....he makes a profit of 0.83 cents per orange

0.83x = 50
x = 50/0.83
x = 60.24....he would have to sell 61 <==

check...
0.83(61) = 50.63
and u see, if he sold 60....0.83(60) = 49.80...he wouldn't quite make the profit of 50.
User Eduardo Herzer
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories