The mass in grams of Ag produced from reaction of 31.75g of Cu is 107.9 grams
calculation
Cu+2AgNO3 ---> Cu(NO3)2 + 2Ag
find the moles of Cu that reacted
moles= mass/molar mass
=31.75 g/63.5 g/mol= 0.5 moles
from the equation above the mole ratio of CU:Ag is 1:2 therefore the moles of Ag=0.5 moles x2 = 1 mole
mass of Ag= moles of Ag x molar mass
= 1 mole x107.9g/mol = 107.9 grams