menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Another company offers a rate os $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour
asked
Apr 8, 2017
141k
views
1
vote
Another company offers a rate os $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour
Mathematics
middle-school
Mohammad Jannesary
asked
by
Mohammad Jannesary
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
You need to multiply 5 by 60. (60 minutes)
Be
answered
Apr 10, 2017
by
Be
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
You would need to take .05 and multiply by 60 because there are 60 minutes in an area.
Stephane Godbillon
answered
Apr 15, 2017
by
Stephane Godbillon
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org