163k views
0 votes
What is the magnitude of force required to accelerate a car of mass 1.7 × 10³ kilograms by 4.75 meters/secondÆ?

A. 3.6 X 10 ^3 N
B. 1.7X10^3 N
C. 8.1X10^3 N
D. 9.0X10^3 N

2 Answers

6 votes
Best Answer: 8.075*10^3 NewtonsSource(s):Newton's Second Law of Motion P=MA
User Robert Hurst
by
7.5k points
5 votes

Answer:

Magnitude of force is
F=8.1* 10^3\ N

Step-by-step explanation:

It is given that,

Acceleration of car,
a=4.75\ m\s^2

Mass of car,
m=1.7* 10^3\ kg

We have to find magnitude of force. It is given by using Newton's second law of motion which states that force is given by the product of mass and acceleration :

F = m a


F=1.7* 10^3\ kg* 4.75\ m/s^2


F=8.075* 10^3\ N

or


F=8.1* 10^3\ N

Hence, the correct option is (c)

User Michael Ma
by
7.0k points