167k views
0 votes
A machine produces 240 bolts in 25 minutes. At the same rate how many bolts would be produced in 45 minutes

User Lexxicon
by
8.0k points

1 Answer

2 votes
There are two ways you can find the answer to this question and both ways will give you the correct answer.

Method One:

If 240 bolts are produce in 25 minutes
then the number of bolts produced per minute = 240bolts ÷ 25min
= 9.6 bolts/ min

∴ bolts produced in 45 minutes = 9.6 bolts/min × 45min
= 432 bolts


Method TWO

240 bolts is produced in 25 mins 240 bolts → 25 mins
x bolts are produced in 45 mins x → 45 mins

25x = (240)(45)
x = 10800 ÷ 25
= 432
User Soyini
by
6.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.