menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
It costs $19.20 for a pack of 8 padlocks. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Oct 1, 2017
122k
views
1
vote
It costs $19.20 for a pack of 8 padlocks. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
high-school
Derorrist
asked
by
Derorrist
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
2.40
Explanation:
Mickburkejnr
answered
Oct 4, 2017
by
Mickburkejnr
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
you have to do 19.20 divided by 8 which gives you 2.4
the answer is: $2.4 per padlock
Mousa Dirksz
answered
Oct 8, 2017
by
Mousa Dirksz
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 2, 2021
93.3k
views
It costs $19.20 for a pack of 8 padlocks find the unit price in dollars per padlock. if necessary, round your answer to the nearest cent.
Practual
asked
Oct 2, 2021
by
Practual
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
93.3k
views
asked
Jan 12, 2024
171k
views
Knowledge Check The cost for a pack of 8 padlocks is $19.20. Find the unit price in dollars per padlock.
Cheetah Felidae
asked
Jan 12, 2024
by
Cheetah Felidae
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
171k
views
asked
Feb 16, 2018
134k
views
The cost for a pack of 6 padlocks is $23.40 . Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Dpant
asked
Feb 16, 2018
by
Dpant
8.5k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
134k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org