122k views
1 vote
It costs $19.20 for a pack of 8 padlocks. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.

User Derorrist
by
8.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

2.40

Explanation:

User Mickburkejnr
by
7.9k points
2 votes
you have to do 19.20 divided by 8 which gives you 2.4

the answer is: $2.4 per padlock
User Mousa Dirksz
by
8.1k points