menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
An online retailer sells two packages of protein bars. (10 pack of 2.1 ounce bars for $15.37) (12 pack of 1.4 ounce bars for $15.35). Which package do you think is a better buy?…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
An online retailer sells two packages of protein bars. (10 pack of 2.1 ounce bars for $15.37) (12 pack of 1.4 ounce bars for $15.35). Which package do you think is a better buy?…
asked
Aug 3, 2017
200k
views
0
votes
an online retailer sells two packages of protein bars. (10 pack of 2.1 ounce bars for $15.37) (12 pack of 1.4 ounce bars for $15.35). Which package do you think is a better buy? Justify your reasoning.
Mathematics
middle-school
Mike Gardner
asked
by
Mike Gardner
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
it is better if you purchase the 12 pack of 1.4 to point one ounce bars for 2 cents less and get more and pay less and get more
Iodnas
answered
Aug 6, 2017
by
Iodnas
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 23, 2024
94.5k
views
An online retailer sells two packages of protein bars. Package 1: 10-pack of 2.1-ounce bars for $15.37. Package 2: 12-pack of 1.4-ounce bars for $15.35. i) Which package has the better price per bar? ii)
Tortellini Teusday
asked
Aug 23, 2024
by
Tortellini Teusday
8.4k
points
Business
high-school
1
answer
5
votes
94.5k
views
asked
Feb 21, 2024
157k
views
An online retailer sells two packages of protein bars. Package 10−pack of 2.5 ounce bars 12−pack of 1.8 ounce bars Cost ($) 19.50 18.75 Which package has the better price per bar? The 10−pack costs $ per
Rusfearuth
asked
Feb 21, 2024
by
Rusfearuth
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
157k
views
asked
Jun 24, 2018
57.4k
views
An online retailer sells two packages of protein bars. Package 10−pack of 2.3 ounce bars 12−pack of 1.6 ounce bars Cost ($) 17.35 16.97 Which package has the better price per bar?
Matthew Goheen
asked
Jun 24, 2018
by
Matthew Goheen
8.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
57.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org