84.6k views
5 votes
Moses wanted to solve this problem.

A box of spaghetti at the grocery store is purchased for $1.60 wholesale and is marked up by 60 percent. Then, the store marks down the item by 20 percent. A customer wants to buy three boxes of spaghetti. How much will the customer pay, including paying 8 percent sales tax?

User Cammi
by
7.3k points

2 Answers

5 votes
Hi so if you start at 1.60 and go up by 60% you first look at what 10% of 1.60 is wich is  0.16 then do 0.16 * 6 = 0.96 then do 1.60 + 0.96 = 2.56 then go down by 20% so 10 % is 0.16 and then 20% is 0.32 so then do 2.56 - 0.32 = 2.24 i really have to go now so if you can do the tax part yourself then that would be great!
0 votes

Answer:

Customer will pay $ 6.63552.

Explanation:

Given,

The original cost of one box = $ 1.6,

After marking up 60 % the cost of one box = 160 % of $ 1.6


=(160* 1.6)/(100)


=\$ 2.56

Also, after mark down by 20 %,

The price of one box = (100-20)% of $ 2.56 = 80 % of $ 2.56


=(80* 2.56)/(100)


=\$ 2.048

Thus, the price of the three boxes = 3 × $ 2.048 = $ 6.144,

Now, tax percentage = 8 %,

Hence, total cost of the boxes after paying the tax = 108 % of $ 6.144


=(108* 6.144)/(100)


=\$ 6.63552

User Kab Agouda
by
6.4k points