159k views
0 votes
If you burn 45.2g of hydrogen and produce 404g of water, how much oxygen reacted

User Netfa
by
6.8k points

2 Answers

7 votes
45.2÷2= 22.6 moles of hydrogen 2H2 + O2 = 2H2O 404g÷ 18= 22.4 moles of water 2 moles of H2 reacts with 1 mole of O2 So 22.6 will react with 11.3 moles of O2 11.3×32= 361.6 grams.
User Daymond
by
7.0k points
5 votes

Answer:


359gO_(2)

Step-by-step explanation:

1. Write the balanced equation:


_(2)H_(2)+O_(2)=_(2)H_(2)O

2. Find the quantity of
H_(2)O produced by 45.2g of hydrogen:


45.2gH_(2)*(1molH_(2))/(2.016gH_(2))*(2molesH_(2)O)/(2molesH_(2))*(18gH_(2)O)/(1molH_(2)O)= 404gH_(2)O

So, 45.2g of
H_(2) produce 404g of
H_(2)O

3. Find the quantity of
O_(2) that reacted with 45.2g of
H_(2):


404gH_(2)O*(1molH_(2)O)/(18gH_(2)O)*(2molesO_(2))/(2molesH_(2)O)*(16gO_(2))/(1molO_(2))=359gO_(2)

User Nhydock
by
6.8k points