5.8k views
10 votes
A car starting at 25 m/s applies its brakes, and 10 seconds later it slows down to a

velocity of 5 m/s. What is the acceleration of the car?

User Dharanbro
by
6.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

-2m/s²

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Initial velocity of the car = 25m/s

Time taken = 10s

Final velocity = 5m/s

Unknown:

Acceleration of the car = ?

Solution:

Acceleration is the rate of change of velocity with time.

It is mathematically expressed as:

Acceleration =
(Final velocity - Initial velocity)/(time)

Acceleration =
(5 - 25)/(10) = -2m/s²

User Enos
by
6.7k points