3.6k views
1 vote
Newton's second law says force (f) is equal to mass (m) times acceration (a). A scientist wants to calculate the force of an object where the acceleration of gravity (g) is 9.8 m/s2. Use the function to calculate the force for an object with a mass (m) of 0.29 kilograms.

2 Answers

0 votes

Answer:

2.842 N


Explanation:

Newton's second law is given by the equation
F=ma

Where,

  • F is the force in Newtons
  • m is the mass in kilograms (kg)
  • a is acceleration given in meters per second squared

Given in the problem,

m = 0.29 kg, and

a = 9.8 meters per second squared


Substituting into the formula gives us F:


F=ma\\F=(0.29)(9.8)\\F=2.842 Newtons (N)

User Croll
by
6.3k points
2 votes
Force = mass x accerelation
= 0.29 x 9.8
= 2.842 N
User Yogesh Rathi
by
7.6k points