150k views
2 votes
Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.

What is the cost in dollars per kg of tomatoes?

2 Answers

4 votes
if 0.4 kg cost 4. 0 dollar
than 1.kg will cost x dollar

x = (1 * 4)/0.4 = 10 dollars

1 kg tomatoes cost 10 dollars
User Shaire
by
6.7k points
3 votes

Answer: The required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.

Step-by-step explanation: Given that Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.

We are to find the cost in dollars per kg of tomatoes.

We will be using the UNITARY method to solve the given problem.

The cost of 0.4 kg of tomatoes = $4.00.

Therefore, the cost of 1 kg of tomatoes is given by


\$(4.00)/(0.4)=\$(40)/(4)=\$10.

Thus, the required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.

User Marsia
by
7.8k points