19.0k views
5 votes
Ellen wants to purchase a book that is regularly priced at $18. The book is discounted 15%. She also needs to pay a 6% sales tax on the discounted price.

What is the total amount Ellen will pay for the book?

Enter your answer in the box.

2 Answers

3 votes

Answer:

16.22$

Explanation:

User Billyduc
by
7.4k points
5 votes
15% of 18 .
so. 18×15)÷100= 2.7
18-2.7= 15.3
now 6% of 15.3.
so 6×15.3)÷100=0.918 or 0.92
15.3+0.92=16 .22
answer is 16.22$
User Ifeins
by
6.6k points