52.9k views
5 votes
How many moles of sulfur are needed to produce 15.0 mol of sulfur dioxide?

User Shriya
by
5.9k points

2 Answers

3 votes
S + O2 = SO2

1 mole S ------------- 1 mole SO2
( moles S ) --------- 15.0 moles SO2

moles S = 15.0 x 1 / 1

moles S = 15.0 / 1

= 15.0 moles S
User Peter Goldsborough
by
7.9k points
2 votes

Answer : The number of moles of sulfur needed are, 15 moles

Explanation : Given,

Moles of sulfur dioxide = 15 mole

The balanced chemical reaction will be,


S+O_2\rightarrow SO_2

By the stoichiometry we can say that, 1 mole of sulfur react with 1 mole of oxygen gas to give 1 mole of sulfur dioxide as a product.

From the balanced chemical reaction we conclude that,

As, 1 mole of sulfur dioxide produces from 1 mole of sulfur

So, 15 moles of sulfur dioxide produces from 15 moles of sulfur

Therefore, the number of moles of sulfur needed are, 15 moles

User Aberger
by
7.1k points