224k views
17 votes
Pencils are on sale: 3 pencils for $0.45. At this rate, what is the cost per pencil? Use a table, a double number line, or some other strategy. SHOW YOUR WORK.

1 Answer

8 votes
All you do it 0.45/3 to find out how much 1 pencil costs
User Nomistic
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.