203k views
5 votes
mg 2naf --> mgf2 2na if you start with 5.50 grams of magnesium, how many grams of magnesium fluoride will be produced?

User Zenorbi
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

molar mass Mg = 24 g/mol ; MgF2 = 62 g/mol

Mg + 2 NaF = MgF2 + 2 Na

24 g Mg ------------ 62 g MgF2
5.50 g Mg ---------- ( mass MgF2)

mass MgF2 = 5.50 x 62 / 24

mass mgF2 = 341 / 24

= 14.208 g of MgF2

hoope this helps!

User Trysis
by
6.6k points