202k views
3 votes
Two fire rangers in watch towers that are 10 miles apart spotted a fire at the same time. The first ranger indicated that the position of the fire made an angle of 39° with the line between the towers. The second ranger indicated that it made an angle of 34° with the same line. How far is the second tower from the fire?

User Sqoshu
by
7.0k points

2 Answers

1 vote
5 miles from the second tower 
User Melvin Abraham
by
6.7k points
5 votes

Answer:5.455 miles

Explanation:

Suppose the height of watch towers are same(h)

and distance between them is 10 miles

first ranger indicated angle
=39^(\circ)

second ranger indicated angle
=34^(\circ)

let x be the distance from second ranger to fire

thus
(h)/(10-x)=tan34


(h)/(x)=tan39

equating h values

10tan39=1.48429x

x=5.444 miles

Two fire rangers in watch towers that are 10 miles apart spotted a fire at the same-example-1
User Levirg
by
6.6k points