133k views
2 votes
A 5.20 bucket of water is accelerated upward by a cord of negligible mass whose breaking strength is 70.0. If the bucket starts from rest, what is the minimum time required to raise the bucket a vertical distance of 12.5 without breaking the cord?

User Raid
by
7.6k points

1 Answer

5 votes
The force being exerted by the cord is m(a+g) if the bucket is being accelerated upward.

If T = 70 N, then a=70N/5.2kg−9.8m/s2=3.66m/s2is the maximum acceleration that it could have.

Starting from rest, Δy = 1/2at2→ t = √2Δy/a = 2∗12.5/3.66 = 2.61s
User Guigouz
by
7.1k points