119k views
4 votes
Estimate the unit rate it took her the sock sale for $5.79

User Valfer
by
7.9k points

1 Answer

3 votes
If you would like to find the unit rate, you can do this using the following steps:

12 pairs of socks ... $5.79
1 pair of socks ... $x = ?

12 * x = 5.79 * 1
12 * x = 5.79
x = 5.79 / 12
x = $0.4825 = $0.48

The correct result would be $0.48.
User Plywood
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.