178k views
1 vote
Angel bought 8 oranges and 11 apples for a total of $15.22.He knows that each orange cost $0.50 and reasoned that each Apple must cost a little more than $1.00. How much does each Apple cost?

2 Answers

4 votes
Solutions

Let varable x represent oranges

Let variable y represent apples

Calculations


8x + 11y = 15.22 x = 0.50


8(0.50) + 11y = 15.22 4 + 11y = 15.22 11y = 15.22 - 4 11y = 11.22 y = 11.22/11 y = 1.02
User Nishant Ghodke
by
8.4k points
3 votes
oranges = x
apples = y

8x + 11y = 15.22
x = 0.50

8(0.50) + 11y = 15.22
4 + 11y = 15.22
11y = 15.22 - 4
11y = 11.22
y = 11.22/11
y = 1.02 <== cost of each apple
User Jonathan Webb
by
9.2k points