30.7k views
3 votes
Maria has three red dresses, 2 white dresses, and one blue dress . what is the probability she will wear a blue dress at her party

User Flypenguin
by
7.1k points

2 Answers

6 votes
blue dresses / total dresses = 1/(3 + 2 + 1) = 1/6 <==
User Vajarov
by
7.6k points
3 votes

Answer: The required probability that Maria will wear blue dress at her party is 16.67%.

Step-by-step explanation: Given that Maria has three red dresses, two white dresses and one blue dress.

We are to find the probability that Maria will wear a blue dress at her party.

Let S denotes the sample space of selecting a dress from the collection of Maria and A be the event that Maria wear blue dress at her party.

Then, we have


n(S)=3+2+1=6,\\\\n(A)=1.

Therefore, the probability of event A is given by


P(A)=(n(A))/(n(S))=(1)/(6)=(1)/(6)*100\%=16.67\%.

Thus, the required probability that Maria will wear blue dress at her party is 16.67%.