26.3k views
3 votes
How many grams of sodium chloride are required to make a 1.0 L solution with a concentration of 3.5 M?

2 Answers

5 votes
Molar mass NaCl = 23 + 35.5 => 58.5 g/mol

Volume = 1.0 L

Molarity = 3.5

mass of solute = molas mass ( NaCl) x volume x molarity

mass of solute = 58.5 x 1.0 x 3.5

= 204.75 g of NaCl

hope this helps!
User MatejC
by
6.5k points
3 votes

Answer:

204.75 grams of sodium chloride are required.

Step-by-step explanation:


Molarity=(n)/(V(Liter))

n = moles of compound

V = volume of the solution in liters.

We have :

Molarity of the solution = 3.5 M

Volume of the solution = 1.0 L

Moles of sodium chloride = n


3.5 M =(n)/(1.0 L)

n = 3.5 M × 1.0 L = 3.5 mol

Mass of 3.5 moles of sodium chloride : 3.5 mol × 58.5 g/mol = 204.75 g

204.75 grams of sodium chloride are required.

User Tarek Fadel
by
6.8k points