176k views
4 votes
In a titration, 25.0 mL of KHP is titrated to the equivalence point with NaOH. The final solution volume is 45.5 mL. What was the volume of NaOH used in the titration?

25.0 mL

20.5 mL

70.5 mL

45.5 mL

User Iandouglas
by
6.4k points

2 Answers

6 votes
i think it A because it 25.0 ml
User Davitenio
by
7.4k points
3 votes

Answer:

20.5 mL was the volume of NaOH used in the titration.

Step-by-step explanation:

Volume of KHP taken = 25.0 mL

Volume of NaoH taken for titration = x

Total volume of the solution = 45.5 mL

45.5 mL = 25.0 mL + x

x = 45.5 ml - 25.0 mL = 20.5 mL

20.5 mL was the volume of NaOH used in the titration.

User Merari
by
7.2k points