Answer:
20.5 mL was the volume of NaOH used in the titration.
Step-by-step explanation:
Volume of KHP taken = 25.0 mL
Volume of NaoH taken for titration = x
Total volume of the solution = 45.5 mL
45.5 mL = 25.0 mL + x
x = 45.5 ml - 25.0 mL = 20.5 mL
20.5 mL was the volume of NaOH used in the titration.