174k views
3 votes
Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries? (1lb = 16 oz) Jill will pay $ per ounce of strawberries.

User Jakadinho
by
8.0k points

1 Answer

5 votes
1 lb = 16 oz

4/16 = 0.25....so Jill pays 25 cents per oz
User Adara
by
8.2k points