menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
What is the unit cost per bottle if a pack of 6 bottles of juice sells for $4.80
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit cost per bottle if a pack of 6 bottles of juice sells for $4.80
asked
Jul 22, 2017
186k
views
0
votes
What is the unit cost per bottle if a pack of 6 bottles of juice sells for $4.80
Mathematics
high-school
Pavling
asked
by
Pavling
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
80
Explanation:
Nik Kober
answered
Jul 23, 2017
by
Nik Kober
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
4.80/6 = 0.80....so each bottle costs 80 cents
Ronit Oommen
answered
Jul 28, 2017
by
Ronit Oommen
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org