11.9k views
23 votes
How much gravitational potential energy does a 7.3 kg rock have if it is sitting on the edge of a cliff that is 12 m high?

User SNeumann
by
7.4k points

2 Answers

8 votes

Answer:

8.7 sorry if wrong

Step-by-step explanation:

User Roygvib
by
7.1k points
10 votes

Answer:

The given data provided in the question is as follows:

  • Mass (m) = 7.3 kg

  • Height (h) = 12 m

  • Gravitational acceleration (g) = 9.8m/s²

We have given to find out the gravitational potential energy produced i.e

  • Gravitational potential energy (GPE) = ?

The standard formula for calculating GPE is given by,


\mapsto\tt{m * g * h}


\mapsto\tt{7.3 * 9.8 * 12}


\mapsto\tt{71.54 * 12}


\mapsto\tt{858.48}

  • Thus, the value of gravitational potential energy is 858.48 J
User Cannon Moyer
by
7.5k points