185k views
0 votes
which unit rate is the lowest price per ounce?choice a: 30 ounces of chocolate chips for $2.49choice b: 40 ounces of chocolate chips for $3.32 choice a choice b the unit rates are equal. the unit rates cannot be determined.

1 Answer

5 votes

30 / 2.49 = 12.048192

40 / 3.32 = 12.048192

they are equal in unit rate

User Christian Studer
by
8.2k points

No related questions found