39.3k views
5 votes
Your boss asks you to adjust the temperature so that a sound wave travels more quickly through the air. You increase the temperature from 30°C to 36°C.

What's the velocity of the sound wave at this new temperature?

A. 352.6 Hz B. 350.0 Hz C. 344.0 Hz D. 335.6 Hz

User Davi
by
7.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

A) 352.6 m/s

Step-by-step explanation:

As we know that velocity of sound in air at given temperature is given by the formula


v = 331 + 0.6 t

here we know that

t = temperature in degree Celsius

now we know that temperature is 36 degree Celsius

so from above formula we have


v = 331 + 0.6(36)


v = 352.6 m/s

so here the speed will be 352.6 m/s at given temperature T = 36 degree Celsius

User Vidur
by
7.7k points
3 votes
you can use the formula:

velocity of sound in air = 331.5 m/s + 0.59 m/s*°C times (the new temperature)

so......

v = 331.5 + 0.59 * 36
v= 352.6 Hz
*you have to remember use PEMDAS when using this formula
so first you do ur multiplication and then add it to 331.5

hope this helps :)



User Rashok
by
7.6k points