138k views
2 votes
1. Twelve large bottles of water cost $9.

How many bottles can you buy for $3?
What is the cost per bottle of water
How much would 7 bottles of water cost?
------------------------------------------------------
2.A 10-pound sack of flour costs $8.
How much does 40 pounds of flour cost?
What is the cost per pound of flour?
-------------------------------------------------------
3. Four bags of chips cost $6.
What is the cost per bag?
At this rate, how much will 7 bags of chips cost?
-----------------------------------------------------------------------
4. At a used book sale, 5 books cost $15.
What is the cost per book?
At this rate, how many books can you buy for $21?
-------------------------------------------------------------------------
5. Neon bracelets cost $1 for 4.
What is the cost per bracelet?
At this rate, how much will 11 neon bracelets cost?

User William
by
7.5k points

2 Answers

4 votes
Answer 1: for 3 dollars you can buy 4 water bottles because $9 divided by $3 is 3 so we can assume 12 divided by 3 which is 4.

It is 0.75 a bottle. We know that because 0.75 times 12 equals nine, so that checks our work.

7 bottles of water would cost 5.25 dollars because 0.75x7 is 5.25


Answer 2: 40 pounds would cost $32 because 10x4=40 so we can do $8x4= $32

It is 0.8 per pound. We know this because you divide 10 by 8 and it’s 0.8


Answer 3: It’s $1.50 per bag. We know that because $4 divided by 6 is $1.50.

At that rate, 7 bags would be $10.50. Because 1.50 times 7 equals 10.50.

Answer 4: it is 3 dollars per book. Because 15 divided by 5 is 3. At that rate we can buy 7 books because 7 times 3 is twenty one.

Answer 5: it is 0.25 per bracelet. We know this because 1 divided by 4 is 0.25. At that rate 11 bracelets will cost 2.75 dollars. We know this because 0.25 times 11 equals 2.75!

Hope this helps!
User Owen Chen
by
8.2k points
6 votes

Answer:1. $3- 4 bottles, 1 bottle = 4/3 , 7 bottles= 28/3

2. 40 pounds=$32, 1 pound= $8/10

3. Per bag= 3/2, 7bags= 21/2

4. Per book = $3, 21 books= $63

5. Per bracelet = 0.25 cents, 11 bracelets = 2 dollars 75 cents

Explanation:

User SmithPlatts
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories