176k views
1 vote
Which equations could model this problem?

A 5 lb bag of potatoes costs $3. What is the unit price p per pound?
Choose all answers that are correct.
A. 3/5=P
B. 3P=5
C. 5/3=P
D. 5P=3

2 Answers

4 votes
I think the correct answers among the choices presented above are options A and D. The unit price is calculated by dividing the mass of potatoes and the price for that given mass. Therefore, 3 divided by 5 or p = 3/5. The expression is also equal to 5p = 3.

User Sgriffin
by
8.2k points
5 votes
To find out how much 1 pound cost you have to divide 3 by 5.
The right answer would be A. 3/5=P (which is equal with 0.6 ).
You can think this way.
if 5lb costs.................... $3
1lb cost ................... x$
x=3*1/5=0.6 $
So the right answer is A.
User Shreya Agarwal
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.