149 views
0 votes
If you had only 33 g of KOH remaining in a bottle, how many milliliters of 9.5 %(w/v) solution could you prepare?

User Lilloraffa
by
7.2k points

2 Answers

0 votes
9.5 % ( w /v ) :

9.5 g ------------------- 100 mL ( solution )
33 g -------------------- ( volume )

Volume = 33 . 100 / 9.5

Volume = 3300 / 9.5

Volume = 347.36 mL

hope this helps!
User Wehnsdaefflae
by
7.2k points
3 votes

Answer:

The correct answer is 347.37mL of solution.

Step-by-step explanation:

Hello!

Let's solve this!

9.5% (w / v) this means that there is 9.5g in 100 mL of solution.

Since we have mass = 33g, we have to calculate what the volume is.

V = 100mL * (33g / 9.5g) = 347.37mL

The correct answer is 347.37mL of solution.

User Narnik Gamarnik
by
7.9k points