114k views
3 votes
The price of apples at a farm is $1.67 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of apples?

c = 1.67n
c equals 1.67 over n
c = 1.67 + n
c = 1.67 − n

User IgorStack
by
8.2k points

2 Answers

2 votes

Answer:

A: c = 1.67n

Explanation:

User Bmeulmeester
by
8.9k points
6 votes
c=1.67n

It's kind of like y=mx+b. C stands for the overall price. And n stands for the amount of pounds. For example if someone bought 6 pounds apples at the farm it would be
c=1.67(6)
c= $10.02
User Saksham
by
8.2k points