According to Ohm's law, if the resistance of an electric circuit is 12 ohms and the voltage in the circuit is 60 v, the current flowing through the circuit should be 5 Amps. We can establish this through the following equation, in that if V= I*R and if we have R = 12 Ohms and V=60vthen I = V/R = 60/12 = 5 Amps.