210k views
1 vote
A can of tomatoes has a radius of 6 cm and a height of 10 cm. What is the approximate volume of the can?

User Thethiny
by
6.3k points

2 Answers

5 votes
Volume=Base area*height
Volume=
\pi r^(2) h
Volume=3.14*6*6*10
Volume=1130.40c
m^(3)
User Noco
by
7.0k points
6 votes
The can is right cylinder and its volume (V) is calculated through the equation,
V = πr²h
where r is the radius and h is height. Substituting the known values,
V = π x (6 cm)² x (10 cm) = 360π cm³
V = 1130.97 cm³
Thus, the volume of the can is approximately 1130.97 cm³.
User Xingou
by
6.6k points