106k views
3 votes
Write a rate to represent each situation. Then write the unit rate.

The bakery set a price of $0.30 for 3 cookies.

1 Answer

2 votes
The unit rate is $0.10 for 1 cookie. Hope this helps!
User Picaso
by
7.8k points

No related questions found