107k views
5 votes
A brush cost $2 more than a comb. The brush and come together cost $3.78. Find the cost of each

2 Answers

3 votes
3,78-2=1.78
1.78/2=0.89
0.89+2=2.89
cepillo=2.89
peine=0.89
User Tdehaeze
by
7.6k points
4 votes
So:
brush = comb+2

Total: comb + (comb+2) = 3.78
2 * comb + 2 = 3.78 /-2
2 * comb = 1.78 /divide by 2
comb = 0.89

brush = 0.89 + 2 = 2.89
User Namretiolnave
by
7.7k points