Answer with Step-by-step explanation:
The lateral surface of an object is the area of all the sides of the object, excluding the area of its base and top.
So, for a cube, the lateral surface area would be the area of four sides.
Let s be the side of the cube
Total surface area=6s²
Lateral surface area=4s²
So, ratio of the total surface area of a cube to its lateral surface area is:
6s²:4s²
= 3:2
Hence, ratio of the total surface area of a cube to its lateral surface area is:
3:2