95.7k views
4 votes
Jules kicks a soccer ball off the ground and into the air with an initial velocity of 25 feet per second. Assume the starting height of the ball is 0 feet. Approximately what maximum height does the soccer ball reach?

A. 0.8 ft
B. 1.6 ft
C. 9.8 ft
D. 19.6 ft

User Whme
by
7.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

C: 9.8 ft

Explanation:

H(t) = -16t^2 + vt + s

v = 25 ft per sec

s = 0

H(t) = -16t^2 + 25t + 0

a= -16, b= 25, c= 0

vertex fomula = - b/2a

- 25/2(-16)

= -25/-32

t = .781

-16(.781)^2 + 25(.781) + 0

-16(.61) + 19.53 + 0

-9.76 + 19.53

= 9.77

Vertex = (.781, 9.77)

Answer: The maximum height is 9.8 ft

User Styx
by
7.1k points
7 votes

The approximate maximum height that the soccer ball reaches is 9.8 ft. The correct answer between all the choices given is the third choice or letter C. I am hoping that this answer has satisfied your query and it will be able to help you in your endeavor, and if you would like, feel free to ask another question.

User Zag
by
7.2k points