Answer:
10.3648 g of hydrogen gas will be left over.
Explanation:
Balanced chemical equation:

Moles of nitrogen gas =

Moles of hydrogen gas =

According to reaction 1 mol of nitrogen gas reacts with 3 mol of hydrogen gas.Then 2.2392 moles of nitrogen gas will react with:
of hydrogen
Mass of 6.7176 moles of hydrogen gas = 6.7176 mol × 2 g/mol = 13.4352 g
Nitrogen gas is in limited amount which will limit the formation of ammonia gas.
Mass of hydrogen gas left unreacted = 23.8 g - 13.4352 g=10.3648 g
10.3648 g of hydrogen gas will be left over.