First, determine the mass of the object by dividing its weight on Earth by 9.8 m/s² as shown below,
m = 250 N / 9.8 m/s² = 25.51 kg
Then, multiply the obtained mass by the acceleration due to gravity (g) on Pluto.
W (in Pluto) = (25.51 kg) x (0.61 m/s²) = 15.56 N
Therefore, the object will only weigh 15.56 N.