231k views
0 votes
The value of acceleration due to gravity (g) on Pluto is about . 0.61 meters/second2. How much will an object that weighs 250 newtons on Earth weigh on Pluto? Note that the value of acceleration due to gravity on Earth is 9.8 meters/second2.

2 Answers

5 votes

Answer:

15.6 N is the correct answer

User Jvnill
by
6.9k points
4 votes
First, determine the mass of the object by dividing its weight on Earth by 9.8 m/s² as shown below,
m = 250 N / 9.8 m/s² = 25.51 kg
Then, multiply the obtained mass by the acceleration due to gravity (g) on Pluto.
W (in Pluto) = (25.51 kg) x (0.61 m/s²) = 15.56 N
Therefore, the object will only weigh 15.56 N.
User JohnXF
by
7.5k points